Martinelli okozott nekem egy kis fejtörést:-) No azért nem túl nem nagyot. Arról van szó, hogy a
Fő az egészség mozgalomban való részvételre invitált. Az általam kedvelt habos-krémes sütemények... hát nem illenek bele ebbe a képbe. Volt több ötletem is, aztán a hét közben esedékes sütés tervezése közben támadt ötletet megfelelőnek találtam.
Én és az egészséges étkezés? Azt vallom, hogy ami gyárból kerül ki, az már nem egészséges. Azért nem zárom ki teljesen az étrendünkből ezeket sem, de igyekszem minél kevesebbet használni belőlük. Amit lehet, magam készítek, befőzök, mélyhűtök, gyűjtögetek, sütök-főzök. A mindenből mértékkel elvet követem, nem vagyok híve a bizonyos élelmiszereket kizáró étrendeknek.
Pogácsát készültem sütni, s a többnyire Anyósom által gondozott kis veteményesben szépen növő zöldhagymából is szántam bele. S hogy egészséges(ebb) legyen, teljes kiőrlésű rozsliszt is került bele. Mindig van itthon belőle, kenyérbe, lángosba, sőt még pizzatésztába is szoktam tenni.
A finomliszt már nem sorolható az egészséges kategóriába, ugyanis ez nem tartalmazza a héjat (korpát) és búzacsírát, amik hordozzák a táplálkozási szempontból értékes rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat. Mégis ebből használok a legtöbbet. De szoktam keverni teljes kiőrlésű liszttel vagy rozsliszttel, mint ezúttal is. A teljes kiőrlésű rozsliszt gazdag B-vitaminban, magnéziumban, káliumban, foszforban, segíti az emésztést és növeli a fizikai erőnlétet, csökkenti a koleszterinszintet. Mivel fehérjéi nem állnak össze sikérré, tanácsos keverni búzaliszttel.
Most már jöhet a belőle készült pogácsa:
Hozzávalók:
- 50 dkg búzarétesliszt
- 30 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
- 2 teáskanál só
- 3 dl tej
- 4 dkg élesztő
- 1 teáskanál cukor
- 3 tojássárga
- 5 szál zöldhagyma
- 20 dkg sertészsír
- 1 tojássárga és szezámmag a tetejére
Így készült:
A hagymát megmostam, mindenestől felaprítottam. A zsírból elvettem 1 evőkanállal, s a hagymát fél teáskanál sóval csak éppen addig pároltam benne, míg összeesett.
A tejet megmelegítettem, a cukrot elkevertem benne, belemorzsoltam az élesztőt, hagytam felfutni.
A liszteket, sót tálba borítottam. A maradék zsírt megolvasztottam, elmorzsoltam a liszttel. Hozzáadtam a tojások sárgáját, az élesztős tejet, s összegyúrtam. Végül a párolt hagymát adtam hozzá, megdagasztottam. Nekem nem kellett több tej hozzá, de ha kemény lenne a tészta, kerülhet még bele.
A tésztát letakarva kelni hagytam.
Mikor megkelt, deszkára borítottam, vékonyra nyújtottam, egyszer hajtogattam (nem azért, hogy réteges legyen, hanem mert így magasabb, szabályosabb lesz a pogácsa), majd újra kinyújtottam, ujjnyi vastagra.
Pogácsaszaggatóval kiszaggattam, tepsibe rakosgattam, tojássárgával lekentem, szezámmaggal szórtam. 10-15 percet még kelesztettem, majd 180 fokra előmelegített sütőben pirosra sütöttem.
Két nagy tepsibe fértek bele a pogácsák.
S hogy zsír van benne? Nekem semmi bajom vele, elég sokat használok belőle. Egészségesebb, mint a margarin vagy az olaj. Az olaj is csak addig egészséges, míg nem forrósítjuk fel.
De ezt mindenki eldönti maga, hogy melyiket használja.
Még hátra vannak a játék részletei:
- Ha megkaptad a felkérést, tölts fel egy olyan ételt blogodra, vagy honlapodra - a mozgalom logójával együtt - amit egészséges, vagy a megszokottnál egészségesebb módon készítettél el.
- Az egyetlen kikötés a recepttel kapcsolatban az, hogy megfeleljen a "Fő az egészség!" mozgalom szempontjainak.
- A recept mellett tanácsokat adhatsz egészséges elkészítési módokról, vagy írhatsz alapanyagokról is.
- A felkérést 2-3 bloggernek add tovább, akiket erről értesítesz kommentben, vagy e-mailben.
Az utóbbi időben nem igazán voltam jelen a blogvilágban, így nem tudom, ki kapott már felkérést a játékra. De anélkül, hogy utánajárnék, továbbadnám a stafétát:
- Marisznak, mert Ő is leginkább sütiket-tortákat tesz közzé, s kíváncsi vagyok, neki mi jut eszébe a süti és egészség kapcsán:-)
- Hankkának, akinek biztos akad a tarsolyában valami egészséges és szépséges étel!
Martinelli, köszönöm, hogy megmozgattál kicsit a játékra invitálás által!