Alaposan utánaolvastam a témának, mielőtt nekiláttam a szörp készítésének. Egy, számos oldalon visszaköszönő recept mellett döntöttem.
Hozzávalók:
- 1 csokor levendula
- 2 liter víz
- 2 csapott teáskanál citromsav
- 2 kg cukor
Így készült:
A levendulát folyó víz alatt lemostam, a szárakat levágtam, s a virágokat 2 l vízbe beleszórtam. 2 napra a hűtőbe tettem, időnként átkavartam.
A két nap elteltével beleszórtam a citromsavat (lapos kanállal mértem, nem szeretek sokat használni belőle). Talán ezért volt, hogy a jósolt hatás nem következett be: a citromsav hatására lilulni kellett volna a víznek. Úgy, levendulástul melegíteni kezdtem, ekkor már kezdett színeződni a víz. Nem főztem fel, csak melegítettem. Mikor elégedett voltam a színnel, leszűrtem. Hozzáadtam a két kg cukrot, s felfőztem.
Pici tartósítószert is szórtam bele, tényleg picit, biztos, nem ettől fog elállni.
Már kóstolgattuk, osztogattam is belőle, mindenkinek ízlik. Különleges. Málnaszörpöt már tavaly sem főztem, mert unalmas lett, nem fogyott el, két év után kiöntöttem. Talán minden évben másfélét kéne készítsek:-) A mentaszörpnek is nagy sikere volt elsőre, másodjára már nem. Idén még citromfűvel próbálkozok. Talán vegyesen levendulával... még alszom rá egyet-kettőt, meg még a citromfűnek is nőni kell.
Látod ezzel én is kacérkodom egy ideje, de nálam az idén sem jött össze, talán jövőre.
VálaszTörlésJó ötlet a citromfüves levendula, hajrá :)))
Janka, én is halogattam egy-két évig, mire lett belőle valami:-) Lesz citromfüves is, csak gyarapodjon még a növényke egy kicsikét.
TörlésTe nagyon bátor vagy:) Én is kipróbálnám, sajna nincs annyi levendulám:) De készítettem egy kevés Levendulás kajszibarack dzsemet:)
VálaszTörlésÁ, dehogy vagyok bátor, ha ízekről van szó! A hagyományos ízek mellett maradok... Inkább a kíváncsiság hajt, hogy néha elrugaszkodjak a megszokottól.
TörlésLáttam már a dzsemedet, szívesen megkóstolnám:-)
De megkóstolnám!!!! Idén annyi buzogányt és illatzsákot készítettem, hogy csak a levendulás limonádéig jutottam el... Tényleg meglepő a színe...nem a citromsav műve? FoGGAlmam nincs milyennek kell lennie, de ha az íze isteni a színe mit számît?
VálaszTörlésFlóra, a virág színe alapján lilára számítanál... közben meg szép rózsaszínű. De másoknál is láttam ilyen színváltozást, valaki írta, hogy a hő hatására változik a színe. Mindegy, az íze levendula maradt:-)
TörlésBár nem lila, de nagyon szép színe van! :) Ha pedig levendula illatú az íze, akkor nagyon fincsi is lehet! :)
VálaszTörlésHankka, szerintem is szép a színe:-) Fincsi, szeretjük, idén legalábbis.
TörlésSzeretem a (levendula)szappanízű dolgokat :-)
VálaszTörlésEz igen!Biztosan nagyon fincsi,a színe pedig mellékes(szerintem).
VálaszTörlésJó,hogy elkészítetted!
Érdekes dolog az új íz. A gyerekeim inkább a hagyományos ízeket részesítik előnyben, én keresem és próbálom az újakat. Levendulát baracklekvárba tettem, a lányomnak nagyon ízlett, sütikbe különleges, finom. Finom lehet így szirupba is, a színe szép!
VálaszTörlésÉn is gondolkodtam már rajta, hogy készítek levendulaszörpöt. Most voltam otthon Édesapámnál egy hétig, akartunk csinálni, de aztán mégis elmaradt a szörp főzés. Talán a napokban nekifogok én is. A tiéd nagyon guszta lett :)
VálaszTörlésFelcsigáztál ezzel a levendulaszörppel!
VálaszTörlésSajnos még tavaly kifagyott a levendulám, és még nem ültettem helyette.
Majd talán jövőre...
Irigyellek a levendula miatt... :)
VálaszTörlésMegcsináltam én is a szörpöt, és nagyon finom lett. Kicsivel kevesebb cukorral és kicsit több citromsavval készítettem. csak sajnos nem jól emlékeztem a receptedre, és nem néztem meg még egyszer. Már a főzés előtt leszűrtem, nem a virágokkal együtt főztem, így nagyon sápatka lett, főleg szódával hígítva. De az íze nagyon jó, finom üdítő, úgyhogy elég intenzív lett a virág illata így is.... Majd jövőre másképp csinálom :)
VálaszTörlésJól esne most egy nagy, behűtött pohárral...:)
VálaszTörlés