Fokhagymás pogácsa

Jó néhány hete nem sütöttem pogácsát, s már kezdtem érezni a hiányát. Már napokkal korábban elterveztem, hogy hétvégén sütök. Hagymásat szerettem volna, a kertben már szépen gyarapodó zöldhagymásat. Ki is tocsogtam a veteményesig, megszemléltem a gyanúsan összedőlt levelű hagymákat, kettőt ki is húztam, majd közelebbi tanulmányozást követően el is dobtam. A fonálféreg alapos munkát végzett. Lassan permetezés, vegyszerezés nélkül a kártevők élvezik csupán munkánk gyümölcsét. Mérges lettem, s azért is fokhagymát tettem a pogácsába. Még nem sütöttem ilyen ízesítésűt, kíváncsian vártam a fogadtatást.

Hozzávalók:

  • 65 dkg liszt
  • 2 főtt krumpli (30 dkg)
  • 1,5 teáskanál só
  • 1,2 dl olaj
  • 1 tojás
  • 3 dl tej
  • 1 teáskanál cukor
  • 3,5 dkg élesztő
  • 2 gerezd fokhagyma
  • nagy csipet bors
  • 1 mokkáskanál fűszerpaprika
  • 1 tojássárga+1 evőkanál tej lekenni
Így készült:
A tejet meglangyosítottam, elkevertem benne a cukrot, belemorzsoltam az élesztőt.
A lisztet, sót tálba tettem, belereszeltem a krumplit. Hozzáöntöttem az olajat, elmorzsoltam.
Hozzáadtam a tojást, fűszereket, préselt fokhagymát, élesztős tejet, s megdagasztottam. Mivel ragadt a tészta, még egy evőkanál olajat dagasztottam bele, ettől jóval kezelhetőbb lett.
Letakarva jó félórányit kelesztettem. Ezután lisztezett deszkára borítottam, vékonyra nyújtottam, hajtogattam. 10 percnyi pihentetés után jó ujjnyi vastagra nyújtottam. Bevágtam a tetejét, pogácsákat szaggattam belőle, tepsibe rakosgattam. Még kelesztettem negyed órányit, majd a tejjel elkevert tojássárgával lekentem, 180 fokos sütőbe tettem.
Pirulásig sütöttem.
Férjem kolbászillatot vélt terjengeni a konyhában:-) Csak a pogácsa sült, amit aztán jóízűen kóstolgattak. Jó puha lett, amit a krumpli garantál, és kellemesen fűszeres ízű. Lehet, elbírt volna több fokhagymát is, de kezdetnek nem mertem többet tenni bele. No és még egy leheletnyi só sem ártott volna bele.

4 megjegyzés:

  1. Izgalmasan hangzik és biztos fincsi lehet a fokhagymával! :)

    VálaszTörlés
  2. Nagyon jól néz ki, piros-mosolygós pogácsák! :)

    VálaszTörlés
  3. Milyen szépek lettek, és biztosan nagyon finomak is! :)

    VálaszTörlés
  4. Na, ha ezt Apukám látná... Imádja a fokhagymás pogácsát... :)
    Nagyon szép mosolygósakat sütöttél.

    VálaszTörlés

Rántott zöldségek petrezselymes krumplival és uborkasalátával

Meglepődtem, hogy idén egyetlen bejegyzést se írtam. Ezek szerint csak terv maradt. Mert szerettem volna írni néhányszor, az biztos. Elhatár...