Meglepődtem, hogy idén egyetlen bejegyzést se írtam. Ezek szerint csak terv maradt. Mert szerettem volna írni néhányszor, az biztos. Elhatároztam, hogy eztán gyakrabban fogok. Nem csak azért, mert itt a nyár és lassan nekünk is a - szerintünk jól megérdemelt- nyári szabadság. Az elmúlt két hétben sokat tipródtam és meghoztam egy döntést, amivel több szabadidőt biztosítok magamnak. S ezt az írásra fordítom.
A konyhai ténykedésekben sem vagyok már olyan elvetemült, mint korábban, de így is bőven lenne mit megörökíteni. De vagy nem fotóztam, vagy nem írtam receptet- viszont van sok piszkozatban mentett elkezdett bejegyzés, így van mihez nyúlnom. Ez az étel sem most készült, viszont vacsorára hasonlót fogok alkotni az első idei kerti gömbcukkinitermésből. Azt még nem döntöttem el, hogy olajban vagy sütőben fogom sütni- az előbbi finomabb, utóbbi egészségesebb.
Hozzávalók:
- 1-2 cukkini, mérettől függően
- fél kg csiperke, nagyobb fejek
- só, bors, paprika keveréke
- 3 tojás
- liszt
- zsemlemorzsa
- 2-3 evőkanál olaj
A krumplihoz:
- 1,5 kg krumpli
- só
- 3 evőkanálnyi olaj
- 1 kis csokor petrezselyem
A salátához:
- 6-8 uborka ( vagy egy kígyóuborka)
- 1-2 fej hagyma
- só
- 2-3 evőkanál almaecet
Így készült:
A cukkinit megmostam, héjastul úgy 1 cm-es szeletekre vágtam. Só-bors-paprika keverékével megszórva egymásra pakoltam. A gombát megtisztítottam- le szoktam húzni a "héját"- és beszórtam fűszerkeverékkel.
A tojást egy nagy csipet sóval felvertem.
A fűszeres zöldségeket lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába forgattam, sütőpapírral bélelt tepsibe pakoltam. Nagyon pici olajat vékonyan csurgattam rájuk ide-oda és 190 fokos sütőben addig sültek, míg világosbarna pirult színt kaptak.
Közben készült a köret is: a krumplit megpucoltam. Az edény aljára öntöttem kevés olajat, rákarikáztam a krumplit, sóztam, pici vizet is öntöttem alá- úgy fél dl-nyit - és fedő alatt hagytam megpárolódni. Kétszr-háromszor átkevertem, bár Anyukám úgy tanított, hogy nem kell kevergetni, kis lángon fedő alatt kell hagyni készre párolódni. A petrezselymet megmostam, apróra vágtam s csak a legvégén adtam hozzá a krumplihoz.
Az uborkasaláta is hamar elkészül: a megmosott ubit felkarikázom, a hagymát pucolom, szeletelem. Nagy csipet sóval átkeverem, majd kevés vizet és ecetet öntök rá. Átkeverem és kóstolgatom: ha sótlan, még sózom, ecetet is lehet pótolni. Ha meg túl ecetes lenne, még kevés víz kerül rá.
Egyik kedvenc nyári vacsorám. Természetesen olajban is süthető, néha szoktam is. Más zöldséget is lehet rántani, ki-ki kedve szerint. Ez így csak egy ötlet, sokféleképpen variálható, meg aztán ahány konyha, annyi szokás.
Egyik kedvenc nyári vacsorám. Természetesen olajban is süthető, néha szoktam is. Más zöldséget is lehet rántani, ki-ki kedve szerint. Ez így csak egy ötlet, sokféleképpen variálható, meg aztán ahány konyha, annyi szokás.