Sajtos kenyér

Erősen hibádzik a "minden héten legalább egyszer süssek kenyeret " szándék teljesítése. De tegnap sütöttem, mivel nem lett volna, mit pakoljak tízóraira a gyerkőcöknek. S miközben azon agyaltam, mivel tegyem másmilyenné az éppen készülő kenyeret, a mag mellett a sajt ötlött eszembe. Így azt is reszeltem bele, s csipet bazsalikommal tettem különlegesebb ízűvé. Még azon frissiben megettük egyik kenyérke felét, vajjal megkenve.

Hozzávalók:

  • 1 kg liszt- ebből 25 dkg teljes kiőrlésű, a többi fehér búzaliszt
  • 2 teáskanál só, púposan mérve
  • 2 evőkanál fekete szezámmag
  • kb. 7 dl savó (vagy víz)
  • 5 dkg élesztő
  • 15 dkg reszelt sajt (trappista)
  • nagy csipet morzsolt bazsalikom
  • 3 evőkanál olívaolaj
Így készült:
A savóból 4 dl-t megmelegítettem, belemorzsoltam az élesztőt s hagytam felfutni.
A liszteket, magot, sót, fűszert, reszelt sajtot tálba tettem. Hozzáöntöttem a közben felfutott élesztős tejet, dagasztani kezdtem s közben még szükséges mennyiségű langyos folyadékot adagoltam hozzá. Legvégül az olajat adtam hozzá.
Megdagasztottam.
Két püspökkenyér formát kibéleltem sütőpapírral, majd elosztottam benne a tésztát. 15 percet pihentettem, majd betettem 50 fokos sütőbe. Mikor a tészta megtöltötte a formát, akkorára kelt, felvittem a hőfokot 175-re, s hagytam készre, szép piros-kopogósra sülni.
Mikor kész, kiborítottam a formából s hagytam kihűlni. Igaz, mi ezt nem vártuk meg, még langyosan megszeltük. :-)
Ropogós héjú, foszlós bélű, jó ízű kenyér lett. Még mindig nem a repedezett héjú szépség, de így is szeretjük. Amolyan gyors kenyereket szoktam sütni. Ezúttal a kelesztési időt is megspóroltam, a meleg sütőben hamar megkelt, aztán már csak sülnie kellett magába.

1 megjegyzés:

  1. Nekem nem nagyon szoktak sikerülni a gáztűzhelyben sült otthoni kenyerek, ezért már nem is próbálkozok velük.
    De a tiéd nagyon guszta, szépen megkelt, látszik rajta, hogy szép foszlós :-) Sajttal biztos nagyon finom lett!

    VálaszTörlés

Rántott zöldségek petrezselymes krumplival és uborkasalátával

Meglepődtem, hogy idén egyetlen bejegyzést se írtam. Ezek szerint csak terv maradt. Mert szerettem volna írni néhányszor, az biztos. Elhatár...