Narancsos muroktorta

Emlékszem, az általános iskolai tankönyvünkben a sárgarépáról szóló lecke címe így szerepelt: Murok (sárgarépa). No, ha valaki esetleg még blogberkekben nem tudta volna, mi az a murok, most már ezt is megjegyezheti. Erdélyben így neveztük- nevezik ezt a a zöldséget, s manapság is előszeretettel használom e szót. Ez is magyar szó, itt is él a vadmurok növénynévben. Ami rokon növénye a sárgarépának, s erről mesélte volt Nagymamám, hogy úgy tartják, annyi a lányok szégyene, amekkora a vörös folt a virágzat közepében. Akkoriban még volt egy kisebb pénzérme nagyságú sötétvörös, inkább bordó közepe a virágnak, ma már elvétve látni akár icipici színt is benne. Mondjuk vadmurokkal is ritkán találkozom.

Húsvétra, bár nem szoktam, tortát is sütöttem, méghozzá répatortát. Nagyon finomak tudnak lenni a vele készült sütik. Persze, mert eleve édeskés, meg a színe is belopja magát az édességek világába. Húgom mondta, hogy Ő narancsos krémet szokott bele készíteni, hát ezen munkálkodtam én is. Tényleg jól sikerült, hamar lába is kelt. Az utolsó vaskosabb szeletnek négyen álltunk neki, miután bejártuk a Börzsőny egy-két zugát.


 Hozzávalók:

  • 3 nagy tojás
  • 20 dkg cukor
  • 1 narancs lereszelt héja és leve
  • 25 dkg finomra reszelt murok (sárgarépa)
  • 10 dkg darált dió
  • 15 dkg margarin
  • 20 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
A krémhez:
  • 25 dkg mascarpone
  • 2 evőkanál cukor
  • 1 evőkanál narancslekvár
  • 10 dkg kandírozott narancshéj
  • 5 dl Hulala (vagy tejszín)
  • 1 csomag Expressz Zselatin
  • fél narancs a díszítéshez
Így készült:
A sárgarépát megpucoltam, finomra reszeltem. Ekkor volt 25 dkg.
A cukrot elkevertem a tojásokkal, majd sorra hozzáadtam a többi belevalót -a margarint megolvasztva, de nem forrón- és sima masszává kevertem.
Kapcsos, kikent tortaformába öntöttem (24 cm-esbe), és 180 fokos sütőben tűpróbáig sütöttem.
A krémhez a mascarponét elkevertem a cukorral és narancslekvárral. A Hulalát felvertem, majd a biztonság kedvéért egy zselatint is borítottam bele. 
A hab 2/3 részét több részletben a mascarponéhoz kevertem, majd beleforgattam a kandírozott narancshéjat is. Mivel a növényi habalap édes, több cukrot nem adtam hozzá, így is túl édesnek találtam a végeredményt.
A közben kihűlt tortalapot háromba vágtam, megtöltöttem a krémmel úgy, hogy a tetejére is maradjon.
A maradék habbal bevontam a tortát, néhány csókot is nyomtam rá. Narancsszeletkékkel díszítettem.
Másnapig a kamrában pihent.



Egyáltalán nem bonyolult, mégis különleges, egy amúgy hétköznapi hozzávalónak köszönhetően. A narancs íze igen, a muroké egyáltalán nem érzett rajta. Kicsit édesnek találtam, de senki más nem tette ezt szóvá. 

6 megjegyzés:

  1. Nagyon szép a tortád, finom lehetett! Szép fehér, mint a napokban leesett hó 😊.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen! :-)
      Ez a hó meg hideg nagyon nem kellett volna most... A frissen kivirágzott barackfák megsínylették. Idén sem főzök sárgabaracklekvárt...

      Törlés
  2. Én imádom a répatortát,mentem is ezt a receptet. :-) A murok szót nem ismertem,de megjegyzem! :-)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Örülök, hogy tetszik a recept! :-)
      Egy kis szókincsbővítés sosem árt! :D

      Törlés
  3. Én is szeretem a répatortát. A mascarponés krém nagy kedvencem, úgyhogy ez biztosan isteni finom. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Üdv a klubban! :-) Igen, nagyon finom volt, nagy sikere volt nálunk.

      Törlés

Rántott zöldségek petrezselymes krumplival és uborkasalátával

Meglepődtem, hogy idén egyetlen bejegyzést se írtam. Ezek szerint csak terv maradt. Mert szerettem volna írni néhányszor, az biztos. Elhatár...