Darált húsos papucsok

Valamikor évekkel korábban készítettem hasonlót. Fotó is készült róla, de akkoriban még nem volt szokásom leírni piszkozatban, hogyan készült, bíztam a memóriámban. Ami napokig ugyan rögzíti a hozzávalókat és elkészítés menetét, de hosszú távon bezavarnak az újabbak és újabbak. Nem emlékeztem pontosan, hogyan készült, így mindig túlléptem a fotón, volt egyéb más közzétenni való. Tavasszal elkészítettem újra, ezúttal jegyzeteltem is. Így pár hónap eltelte után szöveg is kerül mellé. 


 Hozzávalók:

A tésztához:

  • 1 kg liszt
  • 25 dkg margarin
  • 2 teáskanál só
  • 4 dl tej
  • 4 dkg élesztő
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 tojás
  • 2 evőkanál tejföl
A töltelékhez:
  • 1 fej hagyma
  • 1 nagy csipet só
  • 2 evőkanál olaj
  • 50 dkg darált hús
  • 1 evőkanál házi ételízesítő
  • bors
  • pirospaprika
  • 2 evőkanál sűrített paradicsom
  • 10 dkg reszelt sajt
  • 1 tojás
  • + reszelt sajt a tetejére
A töltelék készült el előbb, hogy legyen ideje kihűlni: a hagymát apróra vágtam, az olajon a csipet sóval megpárolom, majd hozzáadom a darált húst és ételízesítőt. Mikor már morzsás, fűszerezem borssal, paprikával, még sózom, s ha már elpárolgott a leve, belekerül a sűrített paradicsom. Elzárom alatta a lángot és azonnal belekeverem a tojást és reszelt sajtot.
A tésztához a tejet megmelegítettem, elkevertem benne a cukrot, belemorzsoltam az élesztőt. Miközben felfut, elvegyítettem a lisztet a sóval, elmorzsoltam benne a margarint. Hozzáadtam a tojást, élesztős tejet, s miközben gyúrni kezdtem, annyi tejfölt, hogy jól gyúrható tésztát kapjak. Miután megdagasztottam, pici liszttel szórtam, letakartam s egy órányit kelni hagytam. 
Mikor szép nagyra nőtt a tészta, lisztezett deszkára borítottam, kinyújtottam úgy egy centiméter vastagra. Négyzetekre vágtam, átlósan 1-1 teáskanál tölteléket pakoltam a közepére, két szemben lévő sarkát egymásra hajtottam,kissé össze is nyomkodtam. Sütőpapírral bélelt tepsibe pakoltam, sajtot szórtam a tetejére.
180 fokos sütőbe tettem, pirosra sütöttem.


Előkerítettem a régi fotót is. Nincs mellette dátum, de az biztos, hogy sok éve készült. 


6 megjegyzés:

  1. Mindkét sütésed szép, guszta! És gondolom egyformán finomak voltak, és gyorsan fogytak 😊.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen! Nálunk mindig fogynak a sütemények, annyi fele pakolok-viszek mindig! :D

      Törlés
  2. Nagyon guszták és finomak lehetnek, kár lett volna ezt kihagynod és nem megmutatnod nekünk:)

    VálaszTörlés
  3. Jó nagy adagot készítettél. Mennyi idő alatt fogytak el ezek a finomságok?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ha kelt tésztát készítek, egy kg lisztből szoktam dagasztani. Másnapra még szokott lenni belőle, de elviszik a gyerekek meg mi felnőttek munkába.

      Törlés

Rántott zöldségek petrezselymes krumplival és uborkasalátával

Meglepődtem, hogy idén egyetlen bejegyzést se írtam. Ezek szerint csak terv maradt. Mert szerettem volna írni néhányszor, az biztos. Elhatár...