Diós tetejű keksz

Úgy gondoltam, a röpke kilenc napra nem lesz elegendő a levendulás keksz és a sajtos rúd, ezért ha már úgyis belelendültem a sütésbe, gyártottam még egy adag kekszet. Ugyan nem fogyott el az összes, még maradhattunk volna néhány napot, de a túrázások közötti pihenők során volt mit rágcsálni.
Férjemnek ez a keksz ízlett jobban, a gyerekeknek a levendulás.

Hozzávalók:
  • 50 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 15 dkg porcukor
  • 18 dkg zsír
  • 1 citrom héja és leve
  • 2 tojás
A tetejére:
  • 3 evőkanál darált dió
  • 3 evőkanál kristálycukor
  • 1 mokkáskanál fahéj
  • 1 tojásfehérje
Így készült:
A tésztához előbb elmorzsoltam a lisztet a zsírral, majd belekerült a cukor, sütőpor, citrom lereszelt héja és leve, valamint a tojások. Összegyúrtam. Picit lágynak találtam, ezért egy evőkanál liszttel segítettem rajta.
A tésztát enyhén lisztezett deszkán kinyújtottam, nem túl vékonyra, úgy fél centisre. Korongokat szaggattam ki belőle.
A tojásfehérjét enyhén felvertem. A púpozott kanállal mért diót, cukrot, csapott mokkáskanálnyi fahéjat összevegyítettem.
A korongokat lekentem a tojásfehérjével, majd belemártottam a diós keverékbe, így kerültek a tepsibe.
175 fokon világosra sütöttem őket.

Útra készen :-)

A keksz finom volt, a nyaralás pedig... mindent összevetve remekül telt. Bár szinte mindennap volt részünk esőben is, kétszer el is áztunk, azért a látvány mindenért kárpótolt. Egyszerűen nem tudom megunni, ha minden évben ott nyaralnánk, akkor sem lenne unalmas. 
A Pádis-fennsík az Erdélyi-szigethegység természeti csodákban bővelkedő területe. Itt a patakok kalandos utat járnak be: barlangból ki-be, több tíz méteres zuhanást követően valahol ismét elrejtőznek, aztán megint csak előbukkannak, a természet-alkotta szépségekre fogékonyakat ámulatba ejtve újra és újra. Számtalan barlang, zsomboly, búvópatak, vízesés, szurdok, s ijesztő magasságok, pazar panorámát kínáló kilátók találhatók itt. Bár némely dolog igen elszomorító: bár a turisták rengeteg pénzt visznek-vinnének az országba, értük nem sokat tesznek: a szemét helyenként zavaró mértéket ölt, mert nincs megoldva a szemétszállítás; tavaly szeptemberi vihar óta nem tudták eltakarítani a jelzett turistaösvényekre borult fákat, néhol lehetetlenné téve a továbbhaladást. Igaz, veszélyt jelző táblákra futotta. Ilyen táblákkal oldják meg a kilátóknál tönkrement korlátok-erkélyek pótlását is. De azért történt valami pozitív is időközben: az utak minősége jelentősen javult. De akkor is, ahogy szállásadónk egy korábbi vendége megjegyezte: nem érdemlik meg Erdélyt. Kapták ajándékba, s nem tesznek érte semmit... 
S ez csak töredéke az Erdély területén fellelhető természeti szépségeknek. 
Áradozhatnék (s panaszkodhatnék) napestig, de inkább mellékelek néhány fotót. Bár ezek nem igazán adják vissza a mélységeket és magasságokat, a távolságot sem, ráadásul az örökké párás idő miatt nem is látszódnak jól a távolabbi hegyek.
Boga-völgye

Schmidl vízesés

Három Király vízesés



Kilátás a Boga-kőről



Annyira szeretem ezt a látványt!

Több, mint 1400 m magasan

Aragyásza barlang








Csodavár 





Rozsda-szakadék

Ismét a Schmidl vízesés- honnan jön a víz?

Aranyosfői jégbarlang


Jósikafalvi víztározó
S el sem jutottunk minden helyre, ahova terveztük, így még vissza kell mennünk! :-)
Szülővárosomban és környékén is kószáltunk, az megér egy újabb bejegyzést. 

3 megjegyzés:

  1. Sok finomsággal készültél az útra, így mindenkinek válogathatott a szájíze szerint :-)
    Szép utatok lehetett! Sokfelé jártatok, vadregényes tájatok, nagyon jó volt végignézni. Ezek közül mi csak a Rozsda-szakadéknál és az Aranyosfői-jégbarlangnál jártunk. Nagyon szép ez a vidék!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Bizony szép, Katalin! Máris mennék is vissza, s nem csak én! :-) Egyszer kerüljetek arra, érdemes!

      Törlés
  2. Csodálatos helyen jártatok! :) A keksz pedig nagyon tetszik, finom lehet.

    VálaszTörlés

Rántott zöldségek petrezselymes krumplival és uborkasalátával

Meglepődtem, hogy idén egyetlen bejegyzést se írtam. Ezek szerint csak terv maradt. Mert szerettem volna írni néhányszor, az biztos. Elhatár...